Nájemce nechce opustit nemovitost.

Skončil nájem a nájemce odmítá vyklidit byt. Už jste se svými klienty podobnou situaci řešili a víte, jak postupovat?
Jaký zvolit postup, když nájemce nechce nemovitost opustit dobrovolně?
1) PŘEDŽALOBNÍ VÝZVA a PODÁNÍ SOUDNÍ ŽALOBY NA VYKLIZENÍ NEMOVITOSTI
Jelikož nájemce je ve vztahu s pronajímatelem považován za slabší stranu a je mu proto poskytována zvýšená ochrana, pak jediný způsob, který je v souladu se zákonem, je PODÁNÍ SOUDNÍ ŽALOBY NA VYKLIZENÍ NEMOVITOSTI. Pronajímatel se takovou žalobou jako žalobce domáhá, aby byla nájemci jako žalovanému rozhodnutím soudu uložena povinnost předmětnou nemovitost vyklidit. Před tímto úkonem je nutné nájemci zaslat oficiální tzv. PŘEDŽALOBNÍ VÝZVU, která je poslední výzvou k dobrovolnému plnění, aby měl žalobce právo na náhradu nákladů řízení.
Pokud bude pronajímatel v řízení úspěšný a soud vydá rozsudek ukládající nájemci povinnost byt vyklidit, neznamená to ještě, že nájemce bude takové rozhodnutí respektovat. V extrémním případě by totiž byt nemusel vyklidit a pronajímatel by musel přistoupit k soudnímu výkonu rozhodnutí, případně exekuci.
2) PODÁNÍ TRESTNÍHO OZNÁMENÍ
Vedle občanskoprávní cesty je možné zvolit i cestu trestněprávní. Na nájemce odmítajícího opustit byt lze podat trestní oznámení podle § 208 odstavce druhého trestního zákoníku. V případě výpovědi či vypršení platnosti nájemní smlouvy zde toto oprávněné užívání není a nájemce užívá cizí věci bez právního důvodu. Nájemce totiž bude velmi rychle konfrontován s policií, vyslechnut a bude mu sděleno obvinění, což z hlediska psychologického má na tokového problémového nájemníka velký vliv. Je ovšem důležité připomenout, že trestněprávní metody lze použít až jako prostředek poslední instance, kdy nelze chtěného výsledku dosáhnout jinými metodami, například tedy žalobou na vyklizení bytu.
Zároveň se pronajímatel musí mít na pozoru, aby se sám nedopustil trestného činu. Často se totiž stává, že pronajímatel, vnikne do bytu a například nic netušícímu nájemci vymění zámky. Právo učinit takové jednání opírá o své vlastnické právo k předmětnému bytu. Přestože vlastnictví je považováno za nejsilnější majetkové právo vůbec, takto pronajímatel postupovat nesmí. Sám by se totiž mohl dopustit trestního činu porušování domovní svobody podle § 178 trestního řádu.
Existuje nějaká prevence před nepoctivými nájemníky?
Ano, existuje jeden způsob, jak podobným nepříjemnostem předejít. Pronajímatel má možnost při uzavření nájemní smlouvy nebo v průběhu trvání nájmu s nájemcem UZAVŘÍT DOHODU O VYKLIZENÍ NEMOVITOSTI SE SVOLENÍM K PŘÍMÉ VYKONATELNOSTI FORMOU NOTÁŘSKÉHO ZÁPISU.
Takový notářský zápis je tzv. „exekučním titulem“, což v praxi znamená, že neproběhne žádné soudní řízení a pronajímatel může rovnou podat exekuční návrh a nemovitost nechat vyklidit exekutorem.
Nevýhodou je, že notářský zápis je zpoplatněný. Jeho cena se řídí notářským tarifem a měla by být nu všech notářů ve stejné výši 3.000 Kč + DPH.
Výhodou je, že v případě problému s vystěhováním nájemce, má pronajímatel rychlé a legální řešení. Ve výsledku tak může pronajímatel ušetřit nejen hodně peněz, ale také nervů.
A pokud nájemce odmítá notářský zápis sepsat? Pravděpodobně bude lepší poohlédnout se po jiném, protože výběr solidního nájemce je dalším způsobem prevence před výše popsanými problémy.
Call For A Consultation
(255) 352-6258
Get In Touch

Address
1234 Divi St. #1000, San Francisco, CA 94220
Phone
(255) 352-6258